Založ si blog

Vláda Fica s Dzurindom – sen či nočná mora?

WikiLeaks vypustilo do sveta všetky tajné správy, ktoré im zostávali. Je medzi aj kopec správ z bratislavskej ambasády. Píše sa tam napríklad o tom ako sa chcel Fico ešte v auguste 2009 dohodnúť na spoločnej vláde s Dzurindom, údajne preto, že by to Slovensku prinieslo stabilitu:

http://www.topky.sk/cl/100535/1285999/Fico-sa-priznal-americkemu-diplomatovi–Chcem-vladnut-s-Dzurindom-

Bol by to určite nádherný príbeh… príbeh o tom ako sa zdanlivo nezmieriteľní rivali spoja aby spoločne vyviedli svoju milovanú krajinu z hospodárskej, sociálnej a morálnej krízy.

„Odložili sme vzájomné spory. Pre Slovensko, pre ľudí.“ – povedal by s náležitým pátosom Róbert. „V náročných chvíľach sa nemôžeme deliť na červených a modrých, ale musíme ťahať za jeden povraz“ – doplnil by ho M. Dzurinda, jeden z najnepopulárnejších politikov u nás. Nadšene by im aplaudovala ich ústavná väčšina 90 poslancov a státisíce občanov pri televízoroch.

Môžeme iba hádať ako dlho by takáto vláda vydržala. Celkom presne sa však dá odhadnúť, že spoločná vláda dvoch najväčších strán by znamenala koniec funkčnej opozície, v ktorej by sa stretli menšie strany, neschopné spolupracovať (SNS, HZDS, SAS, KDH, Most, SMK) a neschopné ponúkať alternatívu „veľkej“ koalícii Fica s Dzurindom. To je tá stabilita, ktorú pred americkým veľvyslancom spomínal Fico. Je totiž pravdepodobné, že by Fico s Dzurindom mohli bez väčších problémov vládnuť viac než 1 volebné obdobie.

Z tohto pohľadu je jasné, prečo bol Fico sklamaný Dzurindovým prístupom a už o niekoľko mesiacov rozpútal kauzu financovania SDKÚ. Chcel predsa to, aby mali Slováci stabilnú a silnú vládu…. či?

Napadol ma aj úplne iný možný scenár. Čo ak Ficovi išlo skôr o stabilitu pre svojich mecenášov? O stabilitu finančných tokov v extrémne drahých (a extrémne predražených) projektoch dieľničného mýta alebo PPP projektov?

Predstavme si pre Slovensko absurdnú situáciu, že by náhodou podobný projekt, ktorý budeme splácať desiatky rokov bol priklepnutý spriazneným podnikateľom napojeným na vládnych politikov.

http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/dialnice-cez-ppp-postavi-aj-sirokeho-vahostav/

Odmenou zato by boli nejaké tie milióniky Eur. Vyvolení podnikatelia by takúto odmenu určite nevyplatili celú naraz – veď aj ich príjem z mýta či stavby diaľnic bude chodiť postupne. Politické krytie by podnikatelia mohli zneužiť na astronomické predraženie zákazky. Kľudne aj 4 násobné, veď biznis je dohodnutý tak čoho sa báť?

http://plus7dni.pluska.sk/plus7dni/rozhovor/04/ppp-tunel.html

Keby sa nebodaj niečo takéto odohralo, museli by politici, ktorí projekt schválili, dozerať na jeho úspešné napredovanie, rozumej na pravidelný prísun peňazí na účty podnikateľov. Nemohli by si dovoliť taký luxus ako zostať v opozícii a riskovať, že niekto ich kšeft stopne – tak by sa k sľúbenej provízii nikdy nedostali. Ak by šlo o dostatočne veľký projekt, toto vedomie by mohlo spôsobiť aj úplnú stratu chrbtice a snahu spolupracovať s kýmkoľvek, kto by po voľbách poskytoval istotu zostavovania vlády.

Ak by im to nevyšlo, je viac než isté, že nová vláda by projekt stopla a spravila po svojom, za menšiu cenu, aj keď pravdepodobne stále výrazne predražené.

http://ekonomika.sme.sk/c/6039354/dialnice-zlacneli-o-polovicu.html

 

Obidve verzie majú niečo do seba… čo vy nato? Sníval Fico o veľkej koalícii pre „dobro“ národa alebo zo strachu, že príde o kšefty? Napíšte svoj názor v diskusii pod článkom.

 

PS – U Fica sa dá aspoň polemizovať o dôvodoch, prečo chcel vládnuť s SDKÚ. U Dzurindu je na základe jeho „tunela“ Branisko motív zamietnutia takejto spolupráce oveľa jasnejší. Na diaľničné peniaze má dlhodobo zálusk a tak predsa nemohol nechať pri koryte Ficových ľudí. Dnes má na ministerstve dopravy, ktoré oficiálne ovláda KDH, SDKÚ presne polovicu riadiacich funkcií.

Počujte, ľavicoví intelektuáli!

10.03.2011

Počujte, ľavicoví intelektuáli! Nedávno som čítal rozhovor s istým človekom, označovaným za intelektuála, špeciálne intelektuála ľavicového typu. Považujem túto sortu ľudí za veľmi viac »

Vareha – žiak našich ministrov?

02.03.2011

Pán Zemplínu, potichu označovaný za kamaráta pána prezidenta bol obvinený, že si „daňovo zoptimalizoval“ 29 miliónov eur. To je slušná sumička, ktorá vysvetľuje, kde sa nabrali jeho viac »

DSCN0155

Vo februári zaregistrovali 7743 nových osobných áut

20.03.2018 12:40

Vo februári tohto roka bolo zaregistrovaných 7743 nových osobných automobilov, čo predstavuje oproti vlaňajšku pokles o 7,45 %.

Earns Facebook

Facebook čelí škandálu s ochranou údajov ľudí

20.03.2018 12:00

Britská firma Cambridge Analytica mala využívať informácie z vyše 50 miliónov účtov amerických užívateľov Facebooku aj na podporu kampane Donalda Trumpa. Zasiahnuť mala aj do volieb v Česku.

SR Prezident Kiska Vláda

Kiska nevymenuje vládu, ktorú mu navrhol Pellegrini

20.03.2018 11:41, aktualizované: 11:56

Prezident ďalej uviedol, že Peter Pellegrini má čas vytvoriť návrh novej zostavy do piatku.

Parlament, Národná rada, NRSR

Návrh na predčasné voľby je v parlamente, konať sa majú 8. septembra

20.03.2018 11:16

Opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodinapredložili do parlamentu ústavný zákon o skrátení aktuálneho volebného obdobia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 5379x
Priemerná čítanosť článkov: 1793x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy